Written by Marketing, Ostatné

Elektronický obchod pre laikov predstava vs. realita (časť 1)

Už viackrát som sa stretol s tým, že sa viacero ľudí v mojom okolí rozhodlo podnikať na internete. No takmer všetci sú do 2 rokov bez tržieb. Na Slovensku je asi 17 000 elektronických obchodov, z toho asi 16 500 živorí, má menej ako 5 zamestnancov a obrat pod 1 mil. eur. Ak by bolo ich odvetvie pre veľkého hráča trochu zaujímavé,určite by doňho vstúpil, a majiteľ tohto e- shopu by mohol mať existenčné problémy. Predstava o fungovaní obchodu je často taká, že majiteľ: Zaplatí firme alebo si najme programátor, ktorý vytvorí elektronický obchod, a následne sa budú zabezpečovať už len zmeny sortimentu a expedovanie objednávok. Tento článok by bol dosť rozsiahly, tak som sa ho rozhodol rozdeliť do 3 článkov so 4 bodmi. Verím, že viacerým z vás ušetrí čas, peniaze a začnete toto podnikanie vnímať inak.

1. V prvom rade by ste nemali zaplatiť iba programátorovi alebo dizajnérovi

Je to dosť odlišné podľa budgetu, ale návrh elektronického obchodu nerobí programátor ani dizajnér. Prvým návrhmi by sa mal zaoberať informačný architekt, UX dizajnér, marketér, SEO špecialista… Programátor a dizajnér to vie realizovať, ale pri navrhovaní majú obaja problém vcítiť sa do zákazníka, analyzovať dopyt, distribučné kanály, možnosti marketingovej komunikácie, USP… Realizáciou sa nie je vhodné zaoberať skôr ako 3 mesiace pred tým. Existuje veľa elektronických obchodov, ktoré majú krásny dizajn, krásny kód, skvelú funkčnosť, ale minimum zákazníkov.

2. Štúdium, napredovanie a Know-now

Tento tím ľudí, ktorý som vymenoval nie je cenovo najlacnejší, a vhodné by tiež bolo, aby bol riaditeľ tohto obchodu multifunkčný, a aby z každej oblasti niečo vedel, vďaka čomu by vedel navrhnúť strategické napredovanie obchodu. Ak vám za veľký budget urobí dobrý tím ľudí super obchod, sú to tiež vyhodené peniaze. Prostredie internetu sa neustále mení. Algoritmus pre vyhľadávanie v Google zaviedol za rok 2014 vyše 700 zmien. To isté sociálne siete. Ak by vám ten tím predal nejaké know-how, tak na internete je to stále len “know-now”. Ak neustále neštudujete a neprispôsobujete sa zmenám, začnete o niekoľko mesiacov zaostávať zakonkurenciou. Mnohé IT firmy verejne prezentujú svoje know-how, pretože nejde o to, aby ste vedeli, ale o to, aby ste sa dokázali vždy učiť, sledovali trendy a nezaostávali.

 

3. Podnikanie v neexistujúcom alebo úzko špecifikovanom odvetví

Ešte predtým ako začnete uvažovať nad vytvorením obchodu, mali by ste si dôkladne preštudovať konkurenciu v zahraničí. Ak váš produkt nie je novinkou na trhu alebo úplne inovatívny, je veľký predpoklad, že to nebude fungovať ani na Slovensku. Prvé obchody vznikali v odvetví kníh (amazon.com). Takéto obchody sú momentálne najväčšie na svete, a tak isto sa darí podobným obchodom aj v SR (martinus.sk). Ak sa v zahraničí nepresadil obchod s tehlami a cementom, pravdepodobne sa to nepodarí ani vám na Slovensku. Druhou skupinou sú ľudia, ktorí majú predstavu, že môžu mať maličký obchodík s veľmi úzko zacieleným sortimentom. Áno, je možné takto fungovať v malom. No tu už vzniká riziko, že tento segment bude časom zaujímavý, a pustí sa doňho veľký hráč,s ktorým sa nedá súperiť.

4. S budgetom menej ako 30 000€ určitenechoďte do vlastného systému

Obľúbená taktika programátorov je urobiť vlastný redakčný systém, ktorý potom nasadia na všetky obchody, na ktorých pracujú, a presvedčia svojich klientov, že ten ich vlastný systém je lepší. Vlastný redakčný systém je lepší,ak je urobený na mieru pre jeden obchod. Z pravidla sa nejedná o nový obchod alebo obchod s malým budgetom. Takéto obchody ani nevedia, čo môžu chcieť od vlastného redakčného systému, a programátor to už vôbec nevie. Hlavnou výhodou pre tvorcu a nevýhodou pre jeho klienta je to, že klient je potom pripútaný k jednému programátorovi, ktorý musí vykonávať všetky zásahy. Iným programátorom sa potom ťažko orientuje. K systému nie sú pripravené žiadne popisy ani návody. Z pravidla je nedotiahnutý na miestach, ktorým laici nerozumejú, nemá zďaleka takú funkcionalitu, komunitu a možnosti rozšírení, ako open source riešenia typu Magento,PrestaShop, Drupal,…

 

Dnešná doba je plná egoizmu a motivačnej literatúry. Všetci vám tvrdia, choďte do toho, choďte si za svojim cieľom, máte na to… Týmto článkom vás nechcem odhovoriť a netvrdím vám, že sa máte na to vykašlať alebo na to nemáte. Chcel by som len trochu uviesť na pravú mieru ľudí, ktorí tento typ podnikania zvažujú, alebo chcú mať jednoducho prehľad v tejto problematike, a preto pevne verím, že si prečítate aj ďalšiu časť.